Metody finansowania dla przedsiębiorców
Metody finansowania dla przedsiębiorców Finansowanie projektu można uzyskać z różnych źródeł. Mogą to być instrumenty dłużne...
Magazyn energii to coraz popularniejszy dodatek do instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii wytworzonej w instalacji PV. Zapewnia również niezależność energetyczną i zabezpieczenie na wypadek awarii. Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać?
Zasada działania magazynów energii jest dość prosta. Są to po prostu pojemne baterie o dużej pojemności, które można naładować za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Tym sposobem urządzenia do magazynowania energii umożliwiają wykorzystanie jej w dogodnym czasie.
Co ważne, magazyny energii elektrycznej są niezależne i niepołączone z siecią. Dlatego w razie awarii sieci elektroenergetycznej i przerw w dostawach prądu mogą być bezpiecznie użytkowane, stanowiąc źródło zasilania awaryjnego.
Trzeba jednak wiedzieć, że magazyn energii do użytku domowego nie zapewni zasilania na długi czas – jest to urządzenie używane przede wszystkim do gromadzenia nadwyżek energii i ich wykorzystywania na bieżąco. Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego warto zatem wybrać? Należy się przy tym kierować dobowym zapotrzebowaniem domu na energię elektryczną oraz średnią roczną produkcją energii z instalacji fotowoltaicznej. Na tej podstawie dobiera się pojemność magazynu energii. Warto jednak pamiętać, że pojemność użytkowa jest zazwyczaj o 20% niższa od nominalnej.
Chcąc wykorzystywać własny magazyn energii, warto zwrócić także uwagę na komfort użytkowania. W związku z tym stosuje się głównie akumulatory litowo-żelazowo-fosforowe (LiFePO4) w miejsce popularnych do niedawna kwasowo-ołowiowych. Ten rodzaj magazynu energii do fotowoltaiki nadaje się do ładowania i rozładowywania nawet 8 tys. razy i można go rozładowywać niemal do zera. W przypadku kwasowo-ołowiowych magazynów energii możliwe jest przeprowadzenie tylko kilkuset cykli ładowania, a głębokość rozładowania jest znacznie niższa.
Aby zakup magazynu energii był opłacalny, konieczny jest właściwy dobór jego pojemności. Optymalne parametry w tym zakresie to, jak już wspomniano, kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od wielkości produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki oraz jej zużycia. Wybór akumulatora powinien być podyktowany wynikami audytu energetycznego. Najlepiej bazować przy tym na wiedzy fachowców, np. firmy Erato Energy, która zajmuje się doborem i montażem instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii.
Warto przy tym zaznaczyć, że współczesne magazyny energii często mają modułową konstrukcję. Oznacza to, że można je rozbudowywać o kolejne moduły wraz ze wzrostem potrzeb.
Magazyn energii 5 kW to urządzenie, które, owszem, można znaleźć w sprzedaży, jednak jego moc jest na tyle skromna, że fachowcy odradzają zwykle klientom jego instalowanie. Moc taka jest niewystarczająca dla gospodarstw domowych, zdecydowanie za mała na podtrzymanie pracy urządzeń w budynku.
Generalnie producenci falowników hybrydowych mają w swojej ofercie magazyny od 10 kW wzwyż.
Moc pojemnościowa na poziomie 10-20 kW jest najczęściej zalecana dla gospodarstw domowych i taką najczęściej wybierają klienci. Podłączenie magazynu energii o takiej pojemności faktycznie jest dobrym pomysłem w większości instalacji domowych, choć tak naprawdę należy dobierać ten parametr do indywidualnych potrzeb i parametrów paneli fotowoltaicznych.
Magazyny energii 10 kW kosztują od 20 tys. zł w górę.
Aby instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii działała prawidłowo, niezbędny jest też inwerter hybrydowy. To rodzaj falownika, który może pracować zarówno w trybie on-grid (podłączony do sieci elektroenergetycznej), jak i off-grid (z magazynem energii).
Metody finansowania dla przedsiębiorców Finansowanie projektu można uzyskać z różnych źródeł. Mogą to być instrumenty dłużne...
Co to jest trigeneracja? Użytkownicy przemysłowi mogą uzyskać znaczne oszczędności dzięki instalacji systemu trigeneracji. Metoda ta...
Co to jest kogeneracja i jak można ją zastosować w Twoim budynku? Kogeneracja to proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem...