pl
  • 15 lipca 2024 7:06

Magazyn energii to coraz popularniejszy dodatek do instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii wytworzonej w instalacji PV. Zapewnia również niezależność energetyczną i zabezpieczenie na wypadek awarii. Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać?

Magazyny energii – zasada działania

Zasada działania magazynów energii jest dość prosta. Są to po prostu pojemne baterie o dużej pojemności, które można naładować za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Tym sposobem urządzenia do magazynowania energii umożliwiają wykorzystanie jej w dogodnym czasie.

Co ważne, magazyny energii elektrycznej są niezależne i niepołączone z siecią. Dlatego w razie awarii sieci elektroenergetycznej i przerw w dostawach prądu mogą być bezpiecznie użytkowane, stanowiąc źródło zasilania awaryjnego.

Jak dobrać magazyn energii do domu?

Trzeba jednak wiedzieć, że magazyn energii do użytku domowego nie zapewni zasilania na długi czas – jest to urządzenie używane przede wszystkim do gromadzenia nadwyżek energii i ich wykorzystywania na bieżąco. Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego warto zatem wybrać? Należy się przy tym kierować dobowym zapotrzebowaniem domu na energię elektryczną oraz średnią roczną produkcją energii z instalacji fotowoltaicznej. Na tej podstawie dobiera się pojemność magazynu energii. Warto jednak pamiętać, że pojemność użytkowa jest zazwyczaj o 20% niższa od nominalnej.

Chcąc wykorzystywać własny magazyn energii, warto zwrócić także uwagę na komfort użytkowania. W związku z tym stosuje się głównie akumulatory litowo-żelazowo-fosforowe (LiFePO4) w miejsce popularnych do niedawna kwasowo-ołowiowych. Ten rodzaj magazynu energii do fotowoltaiki nadaje się do ładowania i rozładowywania nawet 8 tys. razy i można go rozładowywać niemal do zera. W przypadku kwasowo-ołowiowych magazynów energii możliwe jest przeprowadzenie tylko kilkuset cykli ładowania, a głębokość rozładowania jest znacznie niższa.

Optymalna pojemność magazynu energii

Aby zakup magazynu energii był opłacalny, konieczny jest właściwy dobór jego pojemności. Optymalne parametry w tym zakresie to, jak już wspomniano, kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od wielkości produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki oraz jej zużycia. Wybór akumulatora powinien być podyktowany wynikami audytu energetycznego. Najlepiej bazować przy tym na wiedzy fachowców, np. firmy Erato Energy, która zajmuje się doborem i montażem instalacji fotowoltaicznych oraz magazynów energii.

Warto przy tym zaznaczyć, że współczesne magazyny energii często mają modułową konstrukcję. Oznacza to, że można je rozbudowywać o kolejne moduły wraz ze wzrostem potrzeb.

Magazyn energii 5 kw

Magazyn energii 5 kW to urządzenie, które, owszem, można znaleźć w sprzedaży, jednak jego moc jest na tyle skromna, że fachowcy odradzają zwykle klientom jego instalowanie. Moc taka jest niewystarczająca dla gospodarstw domowych, zdecydowanie za mała na podtrzymanie pracy urządzeń w budynku.

Generalnie producenci falowników hybrydowych mają w swojej ofercie magazyny od 10 kW wzwyż.

Magazyn energii 10 kw

Moc pojemnościowa na poziomie 10-20 kW jest najczęściej zalecana dla gospodarstw domowych i taką najczęściej wybierają klienci. Podłączenie magazynu energii o takiej pojemności faktycznie jest dobrym pomysłem w większości instalacji domowych, choć tak naprawdę należy dobierać ten parametr do indywidualnych potrzeb i parametrów paneli fotowoltaicznych.

Magazyny energii 10 kW kosztują od 20 tys. zł w górę.

Aby instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii działała prawidłowo, niezbędny jest też inwerter hybrydowy. To rodzaj falownika, który może pracować zarówno w trybie on-grid (podłączony do sieci elektroenergetycznej), jak i off-grid (z magazynem energii).